Budowa przydomowego szamba to najpopularniejsze rozwiązanie w miejscach, gdzie nie możemy wykonać przyłącza do miejskiego systemu kanalizacyjnego. To prostsze i tańsze rozwiązanie niż przydomowa oczyszczalnia ścieków. O organizację opróżniania szamba warto zadbać jeszcze przed realizacją projektu, przewidując, jak wozy asenizacyjne będą docierać do zbiorników. A co gdy kupimy gotowy dom i dopiero wtedy będziemy organizować wywóz płynnych nieczystości?
Ustalenie, jak często należy opróżniać szambo
Pierwszym krokiem w organizacji opróżniania szamba jest ustalenie, jak często będzie trzeba to robić. Statystycznie przydomowe szambo opróżniamy średnio raz na dwa, trzy tygodnie. To zależy oczywiście od wielkości zbiornika na płynne nieczystości i liczby mieszkańców domu.
Gdy kupimy dom, zapytajmy poprzednich właścicieli, w jakim trybie opróżnianie szamba odbywało się u nich. A jeśli chcemy mieć pewność co do naszych potrzeb, zainwestujmy w nowoczesne urządzenia do obserwacji szamba. To nie jest duży wydatek. Nie będziemy musieli wówczas zaglądać pod ciężką klapę i doświadczać przykrych zapachów. Takie urządzenia to niewielkie czujniki, które umieszczamy w zbiorniku. Monitorują poziom cieczy; mogą powiadamiać nas o konieczności opróżnienia szamba.
Zawarcie umowy na regularne usługi asenizacyjne
Gdy ustalimy już, jak często opróżnianie szamba będzie konieczne, najlepiej zawrzyjmy umowę na regularne usługi asenizacyjne. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie dla obu stron. Możemy założyć sobie, jaki dzień tygodnia będzie dla nas najwygodniejszy, czy jaka pora dnia będzie najbardziej odpowiednia. Jeśli wóz asenizacyjny będzie musiał wjechać na naszą posesję przez bramę (co nie zawsze jest konieczne z różnych względów, szczególnie gdy mamy wyprowadzone specjalne złącze do granicy posesji), zorganizujmy wywóz nieczystości tak, by w czasie odbioru ktoś dorosły mógł tę bramę otworzyć.
Zawarcie umowy na regularne oczyszczanie szamba to zdecydowanie najbardziej komfortowa opcja!