Przykry zapach z szamba może być spowodowany przez wiele czynników. Niewłaściwa instalacja szamba, specyficzne ułożenie gruntu, niska jakość betonu, z jakiego zostało wykonane szambo, wadliwa wentylacja itd. Jakie jeszcze rzeczy mogą wpływać na niemiły zapach unoszący się z szamba? W jaki sposób można temu samodzielnie zaradzić? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Gdzie szukać skutecznej pomocy w neutralizacji zapachu? W jaki sposób wybrać odpowiednią ekipę do rozwiązania uciążliwego problemu?
Szambo i specyfika użytkowania
Odprowadzanie nieczystości płynnych wiąże się z szeregiem niedogodności. Montaż szamba łączy się z określonymi kosztami. W zależności od zastosowanej technologii i wielkości zbiornika jest to kwota od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowa konieczność regularnego opróżniania szamba bywa uciążliwa dla użytkownika. Dochodzi do tego przykry zapach, który może doskwierać szczególnie w sytuacji wybierania nieczystości lub gdy szambo jest pełne. Niekiedy jednak nieprzyjemny zapach spowodowany jest innymi czynnikami. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
- szczelność szamba – zdarzają się sytuacje, w których nieszczelna pokrywa powoduje przykry zapach w otoczeniu;
- wysoka zawartość tłuszczów w szambie – w takich okolicznościach standardowa flora bakteryjna nie radzi sobie z nimi i skutkuje brzydkim zapachem. Można temu przeciwdziałać poprzez dodawanie do środka szamba specjalnych preparatów, które posiadają odpowiednie bakterie odpowiedzialne za rozkład organicznych zanieczyszczeń;
- wentylacja kanalizacji – niewłaściwie wykonana wentylacja może również powodować problemy z wydobywającym się w łazience fetorem. Jest to przeważnie związane z wysysaniem wody z syfonów.
Jeżeli jednak zastosowanie środków chemicznych nie przyniesie spodziewanej poprawy, to dobrym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistami zajmującymi się wywozem nieczystości płynnych.